A A A K K K
для людей із порушенням зору
Іванівська громада
Тернопільська область

Порядок розірвання договору оренди земельного паю

        Питання оренди землі, форм та розмірів оплати за оренду, її встановлення та зміни, порядку укладення, зміни та припинення договорів оренди тощо регулюються Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» тощо.

      Як передбачено у ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України «право оренди земельної ділянки» - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Тому, передаючи ділянку (пай) в оренду, слід укласти договір оренди з тим, кому ви її передаєте. Він обов'язково має бути письмовим, а не усним. Для прикладу, постановою Кабінету Міністрів від 03 березня 2004 року № 220 затверджений Типовий договір оренди земельної ділянки (паю).    За бажанням, при укладенні такий договір може бути посвідчений нотаріально. У цьому випадку державна реєстрація такого договору оренди землі (паю) здійснюється обов'язково. Варто відзначити, що право оренди земельної ділянки виникає в орендаря з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державну реєстрацію договорів оренди землі здійснюють територіальні (районні) органи земельних ресурсів.

            Крім цього, у відповідному договорі визначається строк, на який він укладається, зазначаються розміри плати за її оренду, строків та порядок її внесення. Стаття 15 вищевказаного Закону встановлює, що істотними умовами договору оренди землі (тобто тими, які в ньому обов'язково прописуються) є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди (визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану земельної ділянки; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; та інші.

         Якщо вам пропонують укласти договір, але його примірника, підписаного орендарем не надають, то в такій ситуації краще відмовитися від його укладення. Адже за відсутності у вас договору, якщо орендар порушуватиме досягнуті з вами домовленості, без договору «на руках» вам буде складно захистити свої права від їх порушень з боку недобросовісного орендаря. Коли ж такий договір ви вже уклали, але його примірника вам не надали, то варто в орендаря попросити примірник відповідного договору. Якщо вам безпідставно не будуть його надавати, то можна написати скаргу до органів прокуратури.

               Громадянам, які надали в оренду свої земельні ділянки, варто знати і те, що у випадку порушення істотних умов договору оренди землі, (порушення прав сторони договору, порушення строків виплати або невиплата орендної плати, та інші), орендодавець (селянин) взагалі має право розірвати договір достроково в судовому порядку, керуючись ст. 32 Закону, яка передбачає, що на вимогу однієї з сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору. Тому в ситуації, коли Агрофірма порушує строки виплати або не сплачує селянину орендної плати, сплачує занижену орендну плату та з інших підстав, останній вправі, не чекаючи закінчення строку договору оренди, достроково припинити дію цього договору, розірвавши його в судовому порядку.

   Насамкінець варто зазначити, що для успішного захисту своїх прав як орендодавця селянину бажано попередньо звернутися за кваліфікованою правовою допомогою до адвоката чи юриста. Оскільки кожна життєва ситуація є індивідуальною .

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а. тел. 3551(2-10-02), 0682372512.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.