Про режим праці та відпочинку у спекотній період

Зміни клімату, що спостерігаються в останні роки на Землі , в Україні проявляються в формуванні більш  жорсткіших умов мікроклімату в залежності від сезону . Це обумовлює наявність дуже низьких температур   повітря в зимову пору і високих  температур влітку , зміну співвідношення ясних і хмарних днів та інше. У зв’язку із забрудненням   атмосфери зростає інфрачервона частина сонячного  спектру в літню пору. Більш жорсткі умови мікроклімату особливо впливають  на умови праці робітників , які виконують роботи просто неба.

Згідно даних гідрометеорологічної служби України в літні місяці опівдні спостерігається високий рівень температури повітря (30-40 0С) і інтенсивного сонячного опромінення.

Внаслідок сонячного опромінення   максимальна температура поверхні грунту і зовнішніх поверхонь будівель  досягає 40-66 0С і являє собою вторинні джерела інфрачервоного  випромінювання  інтенсивністю до 150  вт/м2. Таким чином при перебуванні на відкритих майданчиках опромінюється майже  уся поверхня  тіла людини, тепло діє і через підошву  взуття при перебуванні на нагрітих поверхнях  і  теплове навантаження знаходиться   на рівні екстремальних величин.

Одним з основних засобів  профілактики запобігання  теплових ударів, перегрівання  і формування патологічних реакцій  при роботі в умовах спеки  відносяться  організаційні заходи щодо раціоналізації режиму праці і відпочинку.

1. При роботі на відкритих майданчиках потрібно починати робочий день на 2-3 години раніше з тим , щоб не працювати з 11.00 до 16.00 , коли Сонце стоїть майже в зеніті і в його спектрі переважає інфрачервона частина, що  обумовлює нагріваючий ефект. Це питання повинно вирішуватись  адміністрацією підприємства при узгодженні з профспілками.
  2. Доцільно раціоналізувати внутризмінну працю з тим, щоб працівник не менш 10-20% робочого часу був у змозі  відпочити в оптімальних умовах мікроклімату. Тривалість регламентованих перерв  повинна становити не менше  10% робочого часу на кожні 2 0С перевищення температури .
  3. При поєднанні температури повітря , що перевищує допустимий рівень і відносної вологості , яка перевищує 75%, тривалість регламентованих перерв рекомендується встановлювати не мене 20% робочого часу.
  4. При інтенсивності  теплового випромінювання  понад 350  вт/м2  та  опромінення понад 25% поверхні тіла  тривалість різних періодів роботи не повинна перевищувати 20 хвилин з перервою в 8-10 хвилин  в оптімальних умовах мікроклімату. Сумарне опромінювання  на протязі робочої зміни не повинно перевищувати  50% робочої зміни.
  5. Для відпочинку на час регламентованих перерв , прийому їжі , має бути обладнане приміщення в робочій зоні з оптімальним мікрокліматом ( кімнати, кабіни, бокси з кондіціонерами або обладнаними системами радіаційного охолодження) з метою профілактики перегрівань
  6. Обмежити виконання робіт підвищеної небезпеки, в тому числі робіт на висоті, експлуатацію баштових кранів та інших будівельних машин, механізмів;
  7. Провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
  8. Доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях
  9. Проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою, або експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки тощо.