Реалізація права учасників АТО на землю та житло

Відповідно до норм чинного законодавства кожен із учасників бойових дій має право на отримання земельної ділянки на безоплатній основі у встановлених законодавством нормах.

Учасники АТО можуть отримувати ділянки з земель державної власності (в межах областей) або комунальної власності (в межах населених пунктів) у таких розмірах:

- для ведення фермерського або особистого селянського господарства - до 2 га;

- для ведення садівництва - до 0, 12 га;

- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) – до 0,25 га у селах, до 0,15 га – у селищах та до 0,10 га – у містах;

- для індивідуального дачного будівництва – до 0, 10 га;

- для будівництва індивідуальних гаражів – до 0, 01 га.

Куди ж, і з якими документами повинен звернутись учасник бойових дій для отримання такої ділянки?  Для отримання ділянок із земель комунальної власності  - сільських, селищних, міських рад; для отримання ділянок із земель державної власності — до районних держадміністрацій; для отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб — до Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (його територіальних органів).

До уповноваженого органу потрібно подати такі документи:

• клопотання довільної форми, в якому зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри;
  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
  • погодження землекористувача ( у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
  • копія посвідчення УБД, або копія довідки про участь в АТО, або витяг з наказу;
  • копія паспорту;
  • копія ідентифікаційного номера.

Згідно із житловим законодавством учасники бойових дій, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на першочергове отримання житла. Для того, щоб отримати житло учасник бойових лій повинен:

1. звернутися до органу, що здійснює зарахування на квартоблік із заявою щодо взяття на облік, у якій зазначити про право першочергового одержання жилих приміщень. Перелік документів уточнити у відповідному органі;
  2. дочекатися винесення рішення щодо взяття чи відмову у взятті на квартирний облік (приймається протягом 1 місця з дня подання повного пакету документів);
  3. дочекатися черги;
  4. отримати ордер на житло.

Більш того, відповідно до норм житлового законодавства  учасник бойових дій має право на  75-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися в Теребовлянське бюро правової допомоги за адресою: м. Теребовля, вул. Шевченка, 13, тел.. 2-10-02.

Начальник відділу

Теребовлянське бюро правової допомоги                                              Козачинська В.М.