Що робити, якщо треба оформляти спадщину, а документів на майно немає?

Документи, які необхідні для вступу в спадщину

Обов'язковий перелік необхідної документації, для надання нотаріусу, щоб вступити у спадок:

• свідоцтво про смерть спадкодавця;

• документ, який доводить родинний зв'язок з померлим - свідоцтво про народження людини, яка претендує на майно (свідоцтво про укладення шлюбу (якщо мала місце зміна прізвища) і, можливо, низка інших документів, що підтверджують родинні стосунки з спадкодавцем);

• паспорт спадкоємця і ідентифікаційний код у разі його наявності;

• правовстановлюючий документ на будинок (це може бути свідоцтво про право власності на житло, свідоцтво про приватизацію, договір про дарування, договір про купівлю-продаж тощо);

• технічна документація на домоволодіння (частіше це Технічний паспорт);

• довідка, в якій повинна бути вказана адреса, де був зареєстрований померлий (спадкодавець) в день його смерті, а, також, вказані особи, що зареєстровані за тією ж адресою з спадкодавцем в день смерті останнього.

Реєстрація померлого (спадкодавця)

Особливість довідки про адресу, за якою був зареєстрований померлий, тобто спадкодавець, полягає саме в тому, що виходячи з цього документа констатується інформація про те, чи зареєстрований був потенційний спадкоємець за однією і тією ж адресою з спадкодавцем саме на день смерті останнього.

Коли ж спадкоємець не був зареєстрований за однією адресою з спадкодавцем на день його ж смерті, тоді йому слід протягом шести місяців з дня смерті спадкоємця, написати заяву нотаріусу і виявить бажання прийняти спадщину.

Якщо ж спадкоємець з спадкодавцем на день його ж смерті був зареєстрований за однією адресою, тоді строки для прийняття спадщини необмежені( можна звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини і через 1 рік і пізніше)

Документ, що підтверджує смерть спадкодавця

Свідоцтво про смерть спадкодавця - це документ, у якому обов'язково вказується місце, дата та причина смерті людини, про що і відображено в державному реєстрі.

Так, при наявності паспорта і документів, що підтверджують родинні зв'язки зі спадкодавцем, спадкоємець має законне право звернутися до органів реєстрації актів цивільного стану з проханням надати свідоцтво про смерть спадкодавця. Зазвичай свідоцтво про смерть спадкодавця можуть отримати близькі родичі (чоловік, дружина, діти, батьки).

Відсутність документів - це пряма дорога до суду

Як вступити в спадщину, якщо родичі не дають документи або, якщо у спадкоємця з іншої причини немає документів на успадковану квартиру, які повинні бути надані нотаріусу, згідно з зазначеним вище списком. Можливість вступити у спадок в Україні надана за допомогою судової процедури.

Оскільки вступити в спадок без документів на квартиру або домоволодіння неможливо, відповідно, потрібно закрити питання, якщо немає документів на успадковану квартиру або домоволодіння іншим способом.

Так, по закінченню шестимісячного терміну з того моменту як відкрилася спадщина, тобто з дня коли спадкодавець помер, або якщо згідно із зазначеною вище довідки спадкоємець був зареєстрований за однією і тією ж адресою з спадкодавцем на день смерті останнього, уповноважений нотаріус повідомляє про відмову спадкоємцю в здійсненні нотаріальних дій та надання йому документів про право на спадщину у вигляді свідоцтва (за законом чи за заповітом).

Після цього спадкоємцю необхідно звернутися в судові органи ( суд)  з позовною заявою, в якій вказати: «Про визнання права власності на спадкове майно», що відкрилося після смерті спадкодавця, в порядку спадкування.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися:

• за телефоном Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
  • Теребовлянське бюро правової допомоги

за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а.

тел. 3551(2-10-02), 0682372512.