Як оскаржити рішення військово-лікарської комісії

Перед мобілізацією військовозобов’язаний повинен пройти військово-лікарську комісію, щоб визначити придатність (непридатність) до військової служби за станом здоров’я.

Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Cилах України для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійні й тимчасові).

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров’я і фізичного розвитку громадянина на момент огляду задля визначення ступеня придатності до військової служби, тобто стану здоров’я і фізичного розвитку, який дозволить особі виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов’язки з конкретної військової спеціальності у ЗСУ та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Кожного військовозобов'язаного оглядають хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, окуліст, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог, а за медичними показаннями – й лікарі інших спеціальностей.

Після медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов’язаного одну з таких постанов:

- "Придатний до військової служби";

- "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

- "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів.

Порядок оскарження рішення ВЛК

Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України рішення ВЛК може переглядатись:

- самою ВЛК (повторний або контрольний медичний огляд);

- ВЛК військового комісаріату (тепер – територіального центру комплектування та соціальної підтримки) областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню центральною військово-лікарською комісією (ЦВЛК);

- ВЛК регіону;

- постанови ВЛК можуть переглядатись ЦВЛК або в судовому порядку;

- постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку в порядку адміністративного судочинства.

Підстави для оскарження висновку військової комісії

Для оскарження рішення ВЛК мають бути чіткі підстави, наприклад, непомічена хвороба, помилка ВЛК.

До таких підстав належать:

- наявність чи відсутність захворювання, що були встановлені лікарем не тієї спеціалізації;

- обраний не той ступінь порушення функцій організму внаслідок хвороби (відповідно до Розкладу хвороб, станів та фізичних вад);

- ВЛК не індивідуалізувало (не відрізнило) таку придатність відповідно до можливості або неможливості здійснення військових обов’язків.

Якщо процедура оскарження постанови ВЛК планується до ЦВЛК, то до заяви про перегляд такої постанови потрібно додати всі документи, видані ВЛК. У заяві потрібно чітко обґрунтовувати підстави, на які посилається заявник, та вказати причини перегляду рішення (попередні висновки комісії, документи, на підставі яких особу визнано непридатною до військової служби).

За наслідками розгляду заяви може бути прийняте рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.

Наголошуємо, що оскаржувати висновок ВЛК безпідставно не вдасться, адже вищевказаний алгоритм є дієвим лише за наявності непоміченої хвороби або помилки з боку ВЛК. Він не повинен розглядатися як спосіб затягування процесу мобілізації з метою ухилення від військового обов’язку.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися:

• за телефоном Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
  • Теребовлянське бюро правової допомоги

за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а.

тел. 3551(2-10-02).