Як правильно документувати шкоду, заподіяну під час воєнного стану

Від початку повномасштабного вторгнення військ рф на територію України, наші  правозахисники, журналісти та громадяни України щоденно фіксують воєнні злочини, злочини проти людяності, грубі порушення прав людини. Це вбивства мирних жителів, знищення цивільних споруд, мародерство тощо.

Після того, як закінчиться війна уся шкода, яка була завдання чи то фізичній особі, чи то юридичній особі, повинна бути відшкодована у передбаченому законом порядку.

Воєнний злочин - свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, об'єднує групу серйозних порушень правил ведення бойових дій («закону війни») та норм і принципів міжнародного гуманітарного права, що вчиняється умисно або через грубу необережність.

Воєнний злочин є одним з міжнародно-правових злочинів (злочинів за загальним міжнародним правом), до яких також належать злочин геноциду, злочини проти людяності та злочин агресії.

Прикладами воєнних злочинів є:

• пошкодження об'єктів цивільної інфраструктури;
  • уламки снарядів в межах міста;
  • факти поранення/загибелі цивільних осіб внаслідок застосування зброї окупантом;
  • розташування та використання військової техніки в житлових кварталах міста, ведення бойових дій окупантом в житлових кварталах міста;
  • насилля щодо медичного персоналу, пошкодження медичного транспорту, лікарень, обладнання;
  • насильство щодо духовенства, пошкодження/знищення культових споруд (храмів, мечетей, синагог тощо);
  • використання окупантом цивільного одягу, однострою ЗСУ, емблем гуманітарних та медичних установ;
  • факти фізичного насилля, позбавлення волі цивільного населення окупантом;
  • використання цивільної інфраструктури з воєнною метою під прикриттям цивільних;
  • захоплення майна, пограбування окупаційними силами;
  • відмова чи позбавлення доступу до медичної допомоги.

Задокументовані докази використовуватимуться для кримінального переслідування причетних до злочинів відповідно до українського законодавства у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та спеціальному трибуналі після його створення.

Як документувати конкретний кейс щодо завданої шкоди фізичній чи юридичній особі.

1) Для документування кожного кейсу заводиться окрема папка, яка має назву, яка складається з дати без відступу та подію);

2) У папці зберігаються:

- фото докази (в окремій папці);

- Відео докази;

- Речові докази;

- Покази свідків;

- Складання схем;

- Інтернет сторінки;

- Журнал доказування;

- Короткий опис кейсу.

Важливо! На початку відеозапису озвучте дату, час та місце, Ваша прізвище, ім'я та по-батькові, не розголошуйте даних про свідків, без їх згоди, не повідомляйте про обстріли у режимі реального часу, не публікуйте пересування Збройних Сил України, надійно зберігайте дані на кількох носіях. Якщо записуєте свідчення свідків, повідомляйте їм про можливість використання національними та міжнародними правоохоронними та судовими органами.

Обов'язковою умовою відібрання пояснень у свідків - є отримання інформованої згоди.

Усі задокументовані докази вчинення воєнного злочину, який спричинив шкоду фізичній або юридичній особі необхідно повідомляти на наступні ресурси: https://warcrimes.gov.ua, який створений Офісом Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами.

Важливим є той факт, що наразі не існує вимог щодо строків документування події, однак особа, яка безпосередньо здійснює документування повинна розуміти, що чим більше сплив строк з того моменту коли подія, яка підлягає документування відбулась тим важче буде зафіксувати необхідні докази, а отже необхідно в першу чергу звертати увагу на якість доказів, прийняття даних доказів у відповідних інстанціях до яких у подальшому постраждала особа буде звертатись.

Журнал документування містить інформацію про дату, час та місце події, яку документують, та покроковий опис дій, які здійснила особа, яка проводить документування.

Окремим важливим документом, який міститься у кейсі щодо документування подіє - є опис події, який містить інформацію про те, що відбулось та коли відбулось, який результат події, яка документується. Даний блок передбачає, зокрема, посилання на порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховою Радою України.

У тих випадках, коли у під час документування необхідно зберігати інтернет сторінки, які містять додаткову інформацію щодо події, документування якої ви проводите то стандарти збереження інтернет сторінок є наступними: збереження у форматі PDF, HTML, URL посилань та їх веб-архівація

Щодо визначення матеріальних збитків, які завдані чи то фізичній, чи то юридичній особі в наслідок воєнних злочинів, необхідним буде залучення експертів для здійснення експертної оцінки збиткам, які були завдані. Дані експертні висновки можуть бути здійсненні як національними експертними установами так і міжнародними та у подальшому долученні до відповідного кейсу в якому була задокументована подія, яка підтверджує завдання шкоди.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися:

• за телефоном Єдиного контакт-центру 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України);
  • Теребовлянське бюро правової допомоги

за адресою: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104,а.

тел. +38 (03551) 2-10-02